29.09.2017
Поділитися: 5
 • Facebook
13978

Новий навчальний рік: як пережити його?

Закінчилися літні канікули, час іти до школи. В ідеальному випадку діти раді повернутися до школи, до класу, адже за літо вони так скучили за своїми друзями! Але в житті буває і по-іншому. Перше вересня зі свята перетворюється на  жах, щодня ви чуєте від дитини чи підлітка, що в школу йти не хочеться ... Що ж робити?

Чому початок навчального року - це стрес?

Для дітей 8-9 років (які йдуть  у 2-ий або 3-ій клас) новий навчальний рік може стати випробуванням тільки тому, що дитина ще не звикла до школи. Психіка у них така гнучка, що навіть за канікули вони можуть  відучитися від обов'язку ходити до школи. Правда, у цьому віці і стрес діти переживають легше – через ту  ж гнучкість і легку адаптацію.

П'ятикласники стикаються з тим, що у них тепер багато нових учителів (а часто і нових однокласників - нерідко в середній школі склад класу змінюється). Нові предмети можуть здаватися важкими, і не з кожним новим педагогом відразу можна налагодити добрі стосунки.

Старшокласники страждають від збільшеного навантаження і підготовки до іспитів, від невизначеності в питаннях подальшого вибору навчального закладу.

Ознаки стресу

Помітити, що дитина непросто входить у навчальний процес, можна за такими ознаками:

 • небажання йти до школи через  будь-який привід;
 • пригнічений настрій, примхливість;
 • порушення режиму дня (дитина або підліток погано засинає ввечері, важко прокидається вранці);
 • загострення хронічних захворювань або поява нових, особливо психосоматичних;
 • небажання займатися позакласною діяльністю, яка раніше подобалася (спорт, гуртки).

Як нам допомогти?

Відпустити ситуацію за течією - означає, залишити дитину сам на сам з проблемою. Звичайно, за  такої ситуації  вона може дати собі раду, особливо якщо серйозних проблем немає і справа лише в необхідності заново звикнути до ритму шкільного життя. Але може трапитися і так, що стрес негативно позначиться на оцінках, знизить мотивацію до навчання, тому краще все-таки не обходити проблему увагою.

Стрес у школяра

Покличте в гості однокласників

Навіть якщо у дитини багато друзів у дворі або в гуртках, однокласники - це однолітки, з якими вона проводить багато часу. Запросіть їх додому, придумайте кілька цікавих розваг (перегляд фільму, гра для великої компанії - «Крокодил» або «Мафія»). Так ви зрозумієте, наскільки в класі доброзичлива атмосфера і чи комфортно себе в ній почуває ваша дитина.

Уся увага – до нових знань

Якщо з'явилися нові шкільні предмети, приділіть їм більше уваги, особливо якщо труднощі виникли саме з ними.

 • Не подобається література або історія? Відвідайте хороший спектакль за твором зі шкільної програми або виставку в музеї, яка розповідає про той чи інший історичний період.
 • Труднощі з математикою? Заняття з ментальної арифметики вже за місяць дадуть помітні результати як в умінні рахувати, так і у  здатності засвоювати інформацію.
 • Подружитися з фізикою, хімією чи астрономією допоможе похід до сучасного інтерактивного музею, де проводять різні експерименти, або завітайте до планетарію.
 • Організуйте поїздку для всього класу в інше місто на екскурсію або  у театр. Це урізноманітнить  перебіг шкільного життя, дозволить усім дітям поспілкуватися поза стінами школи і дасть нові знання у цікавому форматі.

Намалюйте календар

Для першокласників, яким часом важко орієнтуватися в поняттях «скоро», «за тиждень», «за місяць», шкільна чверть може здаватися нескінченною. Створіть разом з дитиною адвент-календар ( «календар очікування») до найближчих канікул.

Адвент-календар

Адвент-календар показує, скільки днів залишилося до якоїсь події. У кожного дня є своя кишенька, у якій дитину може чекати невеликий подарунок, завдання або ідея на цей день. Наприклад:

 • Понеділок: зібрати букет із жовтого листя.
 • Вівторок: спекти разом із мамою пиріг або печиво.
 • Середа: принести для класу частування.
 • Четвер: піти до парку годувати птахів.
 • П'ятниця: зробити саморобку (малюнок, аплікацію, намисто з горобини).
 • Субота: зробити подарунок.
 • Неділя: всією сім'єю піти на цілий день на природу або піти на екскурсію.

Придумайте розвагу на осінні канікули

Приділіть дитині хоча б один повний день. Придумайте цікаву поїздку або похід туди, куди давно хотілося сходити.

Адаптуватися до нових умов буває непросто, але якщо зацікавити дитину новими заняттями, навчання буде даватися простіше і вже не доведеться рахувати дні до канікул.